SPE Disks and Cartridges
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (6)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (1)
- (2)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (5)
- (3)
- (37)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
CDS Empore™ Extraction Disk Cartridges, 4 mm Diameter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ 4mm dia./1mL vol. Solid Phase Extraction Cartridges (SPE): 4114HD, 4114SD & 4115SD. Provide a unique alternation to packed column technology.
| Type | Extraction Disk Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 6.5 cm |
| Diameter (Metric) Outer | 4 mm |
| Volume (Metric) | 1 mL |
| Quantity | 300/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 1 mL |
| For Use With (Application) | For 0.05 to 0.5 mL Sample Volumes |
CDS Analytical™ Empore™ Double Layer SPE Disk Cartridge, C18
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
C18 bonded silica SPE Cartridge for strong, non-polar analyte extractions.
CDS Empore™ 3293 Cesium RAD DISK, 47 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Selectively bonding Cs+ cations from sample solutions. Used for nucleid species detection. Reduce extraction time and solvent use for analytical preparation of aqueous environmental samples.
| Particle Size | 25 to 80 μm |
|---|---|
| Type | Extraction Disk |
| Format | Disk |
| For Use With (Equipment) | Vacuum Manifolds or Automated SPE Equipment |
| Bed Weight | 500 mg |
CDS Analytical™ Empore™ Chelating SPE Disk Cartridge, DVB
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chelating polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of multivalent metal ions and other divalent cations.
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, HLB, 1 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hydrophilic-lipophilic balance (HLB) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of moderately polar to non-polar analytes.
CDS Empore™ RAD Disks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ Solid Phase Extraction RAD Disks (SPE): 3290 Sr, 3291 Ra, and 3292 Tc. Provide an efficient alternative to conventional radiochemical sample preparation methods that use wet chemistry or packed columns.
| Type | Rad Extraction Disk |
|---|---|
| Length (Metric) | 47 mm |
| Quantity | 60/Cs. |
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, SCX, 6 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong cation exchange (SCX) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of positively charged ions.
CDS Analytical™ Empore™ SDB-XC StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SDB-XC (styrenedivinylbenzene) polymer sorbent StageTips are SPE micropipette tips for the desalting of large peptides and proteins, as well as peptide fractionation.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Product Line | Empore |
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, SCX, 3 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong cation exchange (SCX) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of positively charged ions.
CDS Analytical™ Empore™ SPE Disk Cartridge, HLB, 6 mL Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hydrophilic-lipophilic balance (HLB) polymer sorbent SPE Cartridge for extractions of moderately polar to non-polar analytes.
CDS Empore™ Extraction Disk Cartridges, 10 mm Diameter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ 10mm dia./6mL vol. Solid Phase Extraction Cartridges (SPE): 4315SD & 4340HD. Provide a unique alternation to packed column technology
| Type | Extraction Disk Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 7.8 cm |
| Diameter (Metric) Outer | 10 mm |
| Volume (Metric) | 6 mL |
| Quantity | 90/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 6 mL |
| For Use With (Application) | For Sample Volumes <6 mL |
CDS Analytical™ Empore™ Anion StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Anion exchange polymer sorbent StageTips are for peptide fractionation at acidic, neutral, and basic pH conditions.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Sorbent | Polystyrene-divinylbenzene SAX |
| Product Line | Empore |
CDS Empore™ Filter Aid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Formerly 3M™ Empore™ FAID400 is a filtration aid when extracting samples with a high particulate content using Empore SPE disks
CDS Analytical™ Empore™ Cation StageTips
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cation exchange polymer sorbent StageTips are for peptide fractionation at acidic, neutral, and basic pH conditions.
| Particle Size | 12 μm |
|---|---|
| Volume (Metric) | 200 μL |
| Sorbent | Polystyrene-divinylbenzene SCX |
| Product Line | Empore |
CDS Analytical™ Empore™ Double Layer SPE Disk Cartridge, DVB-RPS
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Styrenedivinylbenzene (DVB) reverse phase sulfonate SPE Cartridge for moderately polar to non-polar analyte extractions.